Zamek królewski w Inowłodzu

Inowłódz, to letniskowa miejscowość nad Pilicą, niedaleko Spały w województwie łódzkim. Zamek królewski w Inowłodzu został ufundowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Prawdopodobnie były to lata 1356 – 1366, kiedy to Inowłódz leżał na szlaku handlowym biegnącym z Lwowa przez Sandomierz do Torunia i istniała tu komora celna na brodzie na Pilicy.

Zamek został zniszczony podczas Potopu Szweckiego. Od tej pory, do czasów współczesnych popadał w ruinę i tak naprawdę niewiele z niego zostało. Dopiero w roku 2005 Gmina Inowłódz przystąpiła do planów częściowej rekonstrukcji i po otrzymaniu dofinansowania z Unii Europejskiej zaczęto odbudowę. W 2013 roku Zamek w Inowłodzu był ukończony i otworzył swoje bramy dla turystów.

Działa tu Punkt Informacji Turystycznej, oraz gminny ośrodek kultury z biblioteką. Z zamkowej baszty rozpościera się widok na cały Inowłódz, oraz na Dolinę Pilicy. Zwiedzanie zamku ze względu na finansowanie UE jak na razie jest darmowe. W sezonie na zamku odbywają się też liczne imprezy historyczne i festyny. Pod zamkiem przygotowano wygodny darmowy parking. Na ostatnim zdjęciu możemy zobaczyć widok zamku przed rekonstrukcją.

GPS: 51.52374, 20.22049

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *