Zamek Biskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Najważniejszą atrakcją niewielkiego Uniejowa, położonego w centralnej Polsce na granicy województwa łodzkiego i wielkopolskiego jest Zamek Biskupów Gnieźnieńskich. Ufundował go arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria ze Skotnik. Miało to miejsce w połowie XIV wieku, a warownia stanęła w miejscu poprzedniego fortu zniszczonego podczas najazdu krzyżackiego w 1331 roku.

Pierwotnie budowla została wybudowana w stylu gotyckim i dopiero po pożarze w 1525 roku otrzymała renesansowy wygląd. Kolejna przebudowa nadała mu formę wczesnobarokową, by w końcu otrzymać klasycystyczny styl romantyczny, nadany przez Aleksandra Tolla. Jego ród władał zamkiem do końca I wojny światowej. Po II wojnie światowej zamek odrestaurowano i urządzono w nim archiwum. Dziś budowla pełni funkcję hotelu i restauracji. Zwiedzanie obiektu ograniczone jest do dziedzińca i zamkowego parku.

GPS: 51.97318, 18.78878

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *