Kościół Pokoju w Jaworze

Jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce znajdziemy w Sudetach, na Pogórzu Kaczawskim, w miasteczku Jawor. Świątynia nazywana Kościołem Pokoju z racji swojej wyjątkowości i znaczenia dla kultury została w 2001 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Tego typu kościoły powstawały w II poł. XVII wieku po wojnie trzydziestoletniej, do dziś zachowały się tylko dwa, w Jaworze, a drugi w Świdnicy, trzeci był w Głogowie.

Kościoły takie powstawały w latach 1654–1655 katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń, Jednak zgoda na budowę obwarowana była ograniczeniami: Musiały być one wybudowane poza granicami miasta, jednak nie dalej niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich, nie mogły mieć wież, dzwonów ani tradycyjnego kształtu świątyni, a do budowy miały posłużyć wyłącznie materiały nietrwałe takie jak drewno, słoma, glina i piasek. Budowla musiała być ukończona w ciągu roku i to na koszt wiernych, a przy świątyniach nie mogły powstawać szkoły parafialne.

Pomimo takich wymagań, kościoły z zewnątrz prezentowały się bardzo ładnie, a ich wnętrza wzbudzają zachwyt nie jednego turysty. Wystrój świątyni jest w stylu barokowym, oprócz ołtarza, pięknej ambony oraz chrzcielnicy wrażenie robią czterokondygnacyjne empory zdobione przepięknymi freskami. Przedstawiają one sceny ze Starego i Nowego Testamentu, oraz pejzaże z zamkami. Kościół w Jaworze udostępniony jest do zwiedzania odpłatnie, po sezonie, kiedy jest zamknięty można zadzwonić i poprosić o jego otwarcie.

GPS: 51.0539, 16.18919

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *