Łuk Mużakowa – Geościeżka Babina

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim, to obszar potężnej moreny czołowej z okresu zlodowacenia Odry. Tutejsze pokłady węgla brunatnego, były kiedyś eksploatowane przez kopalnie odkrywkowe, a kiedy ich działalność zakończyła się, wyrobiska wypełniła woda. Tereny te zrekultywowano i udostępniono do ruchu turystycznego. Na terenie geościeżki istniała wcześniej kopalnia pod nazwą Babina, swoją działalność zakończyła 1973 roku.

Aż trudno uwierzyć, że tutejszy krajobraz jest tworem człowieka, przyroda szybko opanowała pokopalniane tereny, które teraz wyglądają całkiem naturalnie. Może niezbyt naturalnie wyglądają zalane wyrobiska, które ze względu na różne odczyny ph przyjmują barwy od turkusu po czerwień. Największym wyrobiskiem dawnej kopalni Babina jest tzw Jezioro Afryka, o długości 896 m, i szerokości 468m. Jego głębokość sięga 24 metrów, a woda ma odczyn ph 3, czyli tyle co ocet. Kąpiel w tym miejscu może nie być zbyt przyjemna.

W 2014 roku nad jeziorem Afryka wybudowano 24 metrową wieżę widokową, po terenie dawnej kopalni wytyczono znakowaną ścieżkę turystyczną i urządzono leśny parking.

GPS: 51.54229, 14.77443

Zobacz na pełnej mapie Łuk Mużakowa – Geościeżka Babina

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *