Cerkiew św. Mikołaja w Kośnej

Kolejną świątynią na Podlasiu, którą chcielibyśmy przybliżyć, jest murowana cerkiew św. Mikołaja w Kośnej. Choć powszechnie kojarzona jest właśnie z tą miejscowością, w rzeczywistości znajduje się na krańcach pobliskiej wsi Dasze, jednak administracyjnie należy do Kośnej.

Cerkiew została wzniesiona w 1881 roku na niewielkim wzgórzu, co sprawia, że jej sylwetka jest dobrze widoczna w otaczającym krajobrazie. Świątynię wybudowano jako cerkiew prawosławną ze środków skarbu państwa rosyjskiego, co było wówczas częstą praktyką na terenach Imperium Rosyjskiego.

W późniejszym okresie budynek został udostępniony duchowieństwu neounickiemu i od 1936 roku pełnił funkcję parafii neounickiej. Historia świątyni nie była jednak pozbawiona sporów – w 1929 roku kościół rzymskokatolicki próbował na drodze sądowej przejąć obiekt. Roszczenia te zostały jednak odrzucone, a w 1939 roku cerkiew ostatecznie powróciła w ręce prawosławnych.

Dziś świątynia ponownie służy wiernym jako cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Kleszczele w diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i pozostaje ważnym elementem duchowego oraz kulturowego krajobrazu regionu. Jej historia dobrze pokazuje złożone dzieje Podlasia – miejsca, gdzie przez wieki przenikały się różne tradycje religijne i kulturowe.

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...