Zamek Krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór to niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Tak naprawdę, to była to ufortyfikowana rezydencja pałacowa, która tylko wyglądem przypominała zamek. Wybudowano ją w latach 1627–1644 i była to wtedy największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Pałac został wybudowany przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego i tak naprawdę nigdy nie został w pełni ukończony. Prawdopodobnie budowniczym Krzyżtoporu był Lauretius de Sente i to on nadał zamkowi włoski styl typu palazzo in fortezza.

Pałac został zajęty w czasie potopu przez Szwedów w październiku 1655 roku. Jednak to nie przyczyniło się do jego upadku. Dopiero w 1770 został spalony przez wojska rosyjskie. Od tego czasu zamku nie udało się odbudować, choć do II wojny światowej należał jeszcze różnych rodów. Po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie pałac ma status trwałej ruiny i udostępniony jest do zwiedzania. Ruiny znajdują się w miejscowości Ujazd, w powiecie opatowskim, w gminie Iwaniska.

GPS: 50.71417, 21.31043

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *