Bystrzyca Kłodzka, to urocze miasteczko, z ciekawą zabytkową zabudową położone w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach. Miasteczko, choć z dużym potencjałem turystycznym jest senne, a mieszkańcy jak by nie wierzyli, że ich miasto może być atrakcją na skalę Europy, a na pewno Polski. Dziś tu się za wiele nie dzieje, a obdrapane piękne kamieniczki proszę się o remont.
Miasto powstało już w XI wieku jako osada czeska, ale już w 1093 roku należało do Polski. W swojej historii Bystrzyca Kłodzka znajdowała się w granicach wielu państw, by po II wojnie światowej znów powrócić do Polski. Miasteczko zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, oraz umocnienia miejskie z z wieżą rycerską, Bramą Kłodzką i Bramą Wodną.
Uroku miastu dodaje tarasowe ukształtowanie zabudowań na wysokim brzegu. Zachowało się tu całkiem sporo zabytkowych budowli takich jak: gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z końca XIII wieku, renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII wieku, kamienny pręgierz z 1556 r., ratusz z XIX wieku z wieżą z 1540 r., kolumna Trójcy Świętej z 1736 r., kościół pw. św. Jana Nepomucena z 1833 r., kaplica św. Floriana z XVIII wieku, kaplica św. Franciszka Ksawerego z 1681 r., oraz Posąg św. Jana Nepomucena z 1704 r.
Ciekawostką jest to, że istnieje tu Muzeum Filumenistyczne, jedyne w Polsce poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia, znajduje się w dawnym zborze ewangelickim.
GPS: 50.2967, 16.65199