Zamek Chojnik

Zamek Chojnik, to jeden z najbardziej znanych zamków na Dolnym Śląsku i w Sudetach. Położony jest na na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, na wysokość 627 metrów n.p.m. Zamek murowany został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Pierwsza większa rozbudowa zamku nastąpiła w XV wieku, kiedy to dobudowano północne skrzydło. Wtedy powstał dziedziniec na którym około 1410 roku postawiono pręgierz. Na początku XVII w. właścicielem zamku był Hans Ulrich von Schaffgotsch. Podczas wojny trzydziestoletniej był on stronnikiem cesarza Ferdynanda II i służył w jego armii pod dowództwem Albrechta Wallensteina.

W 1675 roku podczas burzy w zamek trafił piorun, i spowodował pożar, w którym ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano. W XIX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez kuracjuszy z Cieplic. Działała tu wtedy gospoda i schronisko turystyczne. Po II wojnie światowej zamek udostępniono już w 1945 r. Dwa lata później otwarto ponownie schronisko i urządzono małe muzeum. W styczniu 1963 r. z powodu groźby zawalenia zamek zamknięto. Remont formalnie zakończył się dopiero 10 lat później. Dziś obiekt udostępniony jest do zwiedzania, odbywa się jeden z największych w Polsce turniejów kuszniczych, oraz wiele innych imprez kulturalnych.

GPS: 50.8338, 15.64423

Zobacz na pełnej mapie Zamek Chojnik

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *