Beniowa – Bieszczady

Beniowa to nieistniejąca wieś w dolinie górnego Sanu w Bieszczadach. Przebiega tędy znakowana ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza i rowerowa udostępniona przez BdPN, która dalej prowadzi do Sianek i Źródeł Sanu. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, lecz po dawnej świetności Beniowej pozostało już tylko cerkwisko z kawałkiem zachowanego cmentarza. Symbolem Beniowej jest kamienna płyta z wyrytym symbolem ryby, była to prawdopodobnie chrzcielnica. Przy kilkusetletniej lipie, która rośnie w miejscu gdzie kiedyś było centrum wsi, ustawiono tablice informacyjne Można na nich zobaczyć jak wyglądała tutejsza cerkiew.

Wieś wysiedlono i zrównano z ziemią po II wojnie światowej w ramach zbrojnej akcji „Wisła”. To co jeszcze się zachowało zniszczono w latach osiemdziesiątych. Jednak historia Beniowej jest dużo starsza, lokowano ją na prawie wołoskim już przed 1580 rokiem. Beniowa do I wojny światowej wielokrotnie zmieniała właścicieli. Podczas spisu w 1921 roku doliczono się tutaj 97 domów i 497 mieszkańców w większości grekokatolików.

GPS: 49.05654, 22.86684

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *