Wielka Synagoga w Tykocinie

Tykocin jest bardzo ciekawym i uroczym miasteczkiem w województwie podlaskim. Miejscowość położona jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Miasto posiada bardzo bogatą historię i tym samym sporo ciekawych zabytków. Niewątpliwie najciekawszym z nich jest żydowska Wielka Synagoga. Świątynię znajdziemy w sąsiedztwie Małego Rynku przy ulicy Koziej 2. Budowla ta jest obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce.

Synagogę w Tykocinie wybudowano w 1642 roku, w miejscu jeszcze starszej bożnicy. Największy rozkwit synagoga przeżywała w XVII i XVIII wieku, stanowiła wtedy wielki żydowski ośrodek intelektualny. W latach 40 XIX wieku budynek przeszedł gruntowny remont, ale podczas II wojny światowej wojska niemiecki zdewastowały i rozkradły wnętrza, a budynek zamienili w magazyn. Taki stan utrzymywał się też po wojnie w czasie PRL-u, składowano tu wtedy nawozy sztuczne, aż do roku 1965, kiedy to budowlę strawił pożar.

Synagoga remontu doczekała się dopiero w latach 1974-1978. Stała się wtedy siedzibą Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie. Dziś zabytek udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania. Wnętrze jest bardzo ciekawe i zawiera bardzo bogatą ekspozycję judaiców oraz innych przedmiotów związanych z kulturą żydowską. W sąsiedztwie, w bocznej uliczce, w piwnicach domu możemy skosztować naprawdę dobre potrawy kuchni żydowskiej, w kameralnej restauracji Tejsza.

GPS: 53.20688, 22.7673

Zobacz na pełnej mapie Wielka Synagoga w Tykocinie

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *