Szydłów polskie Carcassonne

Szydłów to miasto, położone w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim. Z powodu doskonale zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz murów miejskich, Szydłów często określany jest mianem polskiego „Carcassonne”. Mury miejskie wykonane są z lokalnego wapienia i w XIV w. mury mierzyły 1080 m długości. W najgrubszym miejscu osiągają szerokość 1,8 m. Najważniejszym i najlepiej prezentującym się elementem murów jest Brama Krakowska.

Najważniejszym zabytkiem Szydłowa są pozostałości zamku królewskiego z czasów Władysława Jagiełły. Po rewitalizacji w 2019 roku zamek zadaszono i udostępniono do zwiedzania. W otoczeniu zamków można zobaczyć ciekawe figury dawnych mieszkańców tego miejsca żyjących tu przełomie XIV i XV wieku, wykonane są one w skali 1:1.

Kolejnym zabytkiem miasta jest synagoga zbudowana w połowie XVI wieku jest najstarszą w województwie świętokrzyskim. Natomiast kościół pw. Wszystkich Świętych to najstarszy zabytek Szydłowa z piękną gotycką polichromią figuralną z ok. 1375 roku. Warto też zobaczyć ruiny szpitala i kościoła pw. Ducha Świętego, obiekt powstał w XVII wieku. Na koniec trzeba zajrzeć do gotyckiego kościoła pw. św. Władysława, jako jedyny zabytek Szydłowa nie jest wzniesiony z wapienia, tylko z cegły. Świątynię ufundował go król Kazimierz Wielki.

GPS: 50.59116, 21.0018

Zobacz na pełnej mapie Szydłów polskie Carcassonne

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *