Cerkiew w Łopience

Światynia położna jest w Bieszczadach, w pięknej dolinie na terenach nieistniejącej już dziś wsi Łopienka. Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii powstała w I połowie XIX wieku, wcześniej, od XVIII wieku miała tu stać kapliczka. O cerkwi wspominano już w zapiskach z 1829 roku. Świątynia w przeciwieństwie do większości bieszczadzkich cerkwi jest murowana. Po II wojnie światowej i wysiedleniach w ramach akcji „Wisła” budynek zaczął popadać w ruinę. Z czasem nieużytkowaną świątynię okoliczni pasterze zaadaptowali na zagrodę dla owiec.

Przed zniszczeniem udało się uratować tutejszy ołtarz z ikoną Matki Boskiej, którą obecnie można podziwiać w kościele w Polańczyku. Pierwsze zabiegi konserwacyjne i zabezpieczające ruinę przed dalszym upadkiem poczyniono dopiero w 1972. Poważniejsze prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w 1983 roku. Poważniejsze prace wykonano w 1993 roku udało się wtedy przykryć mury dachem, a w dalszych latach wstawić okna i drzwi. W 2002 roku świątynia została otynkowana, przez co straciła trochę swój urok, wtedy też zrekonstruowano drewnianą dzwonnicę, i murowaną kaplicę grobowa. Gdy świątynia nadawała się już do użytku, w 2000 roku wznowiono tu słynny na cały region odpust, odbywa się on zawsze w pierwszą niedzielę października.

GPS: 49.26315, 22.36919

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Łopience

Włącz lokalizację i zobacz punkty w pobliżu miejsca, w którym jesteś.
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *